Governor boosts board, commission rosters

Over 150 Honolulu residents appointed by Gov. Linda Lingle to serve on various state boards and commissions were officially sworn in today at a ceremony held at Washington Place. Chief Justice Ronald Moon presided over the ceremony, which is the first of several to follow across the state. “Serving on a board or commission is one way for the public to actively participate in state government and help improve our communities,” Lingle said in a press release. “We appreciate the members’ willingness to volunteer their time and diverse expertise, and we value the contributions they make to help government be more responsive, efficient and effective.”


Nearly 1,500 people serve on 146 boards and commissions statewide.

This year, there are 100 vacant positions on various boards and commissions, with 300 more vacancies expected as some members’ terms expire next year. Residents interested in serving are invited to learn more by visiting the Boards and Commissions section of the Governor’s website.

The most recent appointees to state boards and commissions are listed below. To view the names grouped by the board or commission, download the original document (PDF) provided by the governor’s office.

  • Donna A’ana-Nakahara – Island Burial Council, Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Ron Agor – Board of Land and Natural Resources
  • Sam Aiona – Cable Advisory Committee
  • James R. Aiona – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Cecilia K. Akim – King Kamehameha Celebration Commission
  • Andres Albano Jr. – Board of Regents of the University of Hawai’i
  • Joyce M. Allen – Board of Speech Pathology and Audiology
  • Denise E. Antolini – Environmental Council
  • Roy A. Asher – Mental Health and Substance Abuse, Kaua’i Service Area Board
  • Rose P. Atkins – Mental Health and Substance Abuse, Hawai’i Service Area Board
  • Carol Mae A. Ball – Real Estate Commission
  • Robert R. Bean – State Ethics Commission
  • Nelson Befitel – Board of Trustees of the Employer-Union Health Benefits Trust Fund (EUTF)
  • Alan K. Bernaldo – Board of Taxation Review, 2nd Taxation District (Maui)
  • Richard T. Bissen Jr. – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Dale B. Bonar – Natural Area Reserve System Commission
  • Cy M. Bridges – Island Burial Council, Island of Oahu
  • Lili Bryan-Conant – Health Planning Council, Kaua’i County Subarea
  • Alan Buffenstein – State Council on Mental Health
  • Maile Burke – Board of Health
  • Lonia Burroughs – State Council on Mental Health
  • Charles P.M.K. Burrows – Kaho’olawe Island Reserve Commission
  • William A. Burwell – State Council on Developmental Disabilities
  • Waynette K.Y. Cabral – Statewide Council on Independent Living
  • Edwina H. Cacoulidis – Island Burial Council, Island of Molokai
  • Carlito P. Caliboso – Public Utilities Commission (PUC)
  • D. Mele Carroll – Cable Advisory Committee
  • Liesje Cattaneo – State Council on Mental Health
  • Phyllis Cayan – Island Burial Council, Island of Oahu
  • David J.W. Chang – Health Planning Council, West Oahu Subarea
  • Charlotte Chee – Board of Speech Pathology and Audiology
  • Patrick J. Childs – Board of Registration of the Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Michael J. Choi – Board of Taxation Review, 1st Taxation District (Oahu)
  • Jonathan J. Chun – Hawai’i Workforce Development Council
  • Christine Chun – Community Council on Purchase of Health and Human Services
  • Julie A. Clark-McGee – Health Planning Council, Maui County Subarea
  • Denise L. Cohen – Health Planning Council, Maui County Subarea
  • Theodore Daliglig III – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Sandra L. Day – Board of Taxation Review, 4th Taxation District (Kaua’i)
  • Harold R. DeCosta – Board of Directors of the Hawai’i Hurricane Relief Fund
  • Ronald N.M. Dela Cruz – Island Burial Council, Island of Hawai’i
  • Myron N. Dobashi – Civil Defense Advisory Council
  • Joan Dobbs – Health Planning Council, Honolulu Subarea
  • Dawn Duensing – Hawai’i Historic Places Review Board
  • James P. Epure – Drug Product Selection Board
  • Rudolpho J. Esquer – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Geraldine M. Ferge – State Rehabilitation Council
  • William C. Frampton – Island Burial Council, Islands of Maui and Lanai
  • Terri Fujii – Statewide Health Coordinating Council
  • Jenny Fujita – Cable Advisory Committee
  • Larry Geller – State Rehabilitation Council
  • Rita Gorospe – State Council on Mental Health
  • Alan H. Gottlieb – Board of Agriculture
  • Stephen C. Green – Board of Certification of Public Water System Operators
  • Bernadette Gruzinsky – Policy Advisory Board for Elder Affairs
  • Martha Guinan – State Council on Developmental Disabilities
  • Randolph C. Hack – State Council on Mental Health
  • Gail Y. Haraguchi – Board of Directors of the Hawai’i Tourism Authority
  • Rosanne C. Harrigan – Board of Directors of the Hawai’i Health Systems Corporation
  • Priscilla B. Havre – State Rehabilitation Council
  • Ronald J. Hays – Advisory Board on Veterans’ Services
  • Adolph M. Helm – Molokai Irrigation System Water Users Advisory Board
  • Richard Henderson – Board of Directors of the Natural Energy Laboratory of Hawai’i Authority
  • Patricia l. Heu – State Council on Developmental Disabilities
  • Kawaikapuokalani K. Hewett – Board of Directors of the Hawai’i Tourism Authority
  • Wayne S. Higaki – Health Planning Council, Hawai’i County Subarea
  • Mark S. Hubbard – Island Burial Council, Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Richard F. Hughes – Natural Area Reserve System Commission
  • Liz Ann K. Ihu – State Council on Developmental Disabilities
  • Arlene E. Ilae – Center for Nursing Advisory Board
  • Kerry A.K. Inouye – Health Planning Council, Hawai’i County Subarea
  • Analu K. Josephides – Island Burial Council, Island of Oahu
  • Mary F. Jossem – State Council on Developmental Disabilities
  • Lisa M. Judge – Land Use Commission
  • Ku Kahakalau – Island Burial Council, Island of Hawai’i
  • Bernice E. Kanahele – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Shad S. Kane – Environmental Council
  • Robert K. Kanoa Jr. – Board of Private Detectives and Guards
  • D. La France Kapaka-Arboleda – Island Burial Council, Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Katie Keim – State Rehabilitation Council
  • Alan R. Kimura – Health Planning Council, Kaua’i County Subarea
  • Kyoko Y. Kimura – Board of Directors of the Hawai’i Tourism Authority
  • Charles G. King – Board of Directors of the Housing and Community Development Corporation of Hawai’i (HCDCH)
  • Robert A. King – Environmental Council
  • Victoria N. Kneubuhl – Hawai’i Historic Places Review Board
  • Michiko Kodama-Nishimoto – Hawai’i Historic Places Review Board
  • John A.P. Kruse – Island Burial Council, Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Melvyn Kaleo Kualii – Island Burial Council, Island of Hawai’i
  • Maryanne W. Kusaka – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Jonathan Wai Yun Lai – Hawai’i Community Development Authority (HCDA)
  • Walter K.M. Lau – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Willes Lee – State Boxing Commission of Hawai’i
  • Wayde H. Lee – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Dorvin D. Leis – Small Business Regulatory Review Board
  • Pina Lemusu – Statewide Council on Independent Living
  • Gail Lerch – State Rehabilitation Council
  • Dwayne Stephen Lerma – Board of Taxation Review, 3rd Taxation District (Hawai’i)
  • Lloyd Lee Loope – Natural Area Reserve System Commission
  • Michelle Sunahara Loudermilk – Real Estate Commission
  • Carolyn Lum-Bellem – Board of Taxation Review, 3rd Taxation District (Hawai’i)
  • Robert J. Lu’uwai – Kaho’olawe Island Reserve Commission
  • Samuel Dwight Lyons – Board of Directors of the Hawai’i Health Systems Corporation
  • L. Douglas MacCluer – Board of Agriculture
  • Gerald K. Machida – Board of Trustees of the Employer-Union Health Benefits Trust Fund (EUTF)
  • Jason E. Maddock – Board of Health
  • Aaron D. Mahi – Island Burial Council, Island of Oahu
  • Elroy K.M. Malo – State Council on Developmental Disabilities
  • Donald K. Matsui – Policy Advisory Board for Elder Affairs
  • Roger B. McKeague – Board of Health
  • Walter W. Mendes – Island Burial Council, Island of Molokai
  • James M. Mihalke – State Council on Mental Health
  • Peter R. Mills – Hawai’i Historic Places Review Board
  • Herbert B. Minn – State Boxing Commission of Hawai’i
  • John M. Morgan – Kaneohe Bay Regional Council
  • Kevin Mulligan – Center for Nursing Advisory Board
  • Evan A.R. Murakami – State Council on Developmental Disabilities
  • Maureen K. Muraoka – Board of Registration of the Island of Oahu
  • Carol Myrianthis – Board of Directors of the Hawai’i Health Systems Corporation
  • Brian K. Nakashima – Board of Directors of the Hawai’i Health Systems Corporation
  • Sheryl Nelson – State Council on Developmental Disabilities
  • Scott Y. Nishimoto – Hawai’i Workforce Development Council
  • Zachary J. Octavio – Health Planning Council, Kaua’i County Subarea
  • Darin K. Oda – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Steven E. Olbrich – Campaign Spending Commission
  • Milton K. Pa – Hawaiian Homes Commission
  • Paul Prescott Paiva – Health Planning Council, Hawai’i County Subarea
  • M. Pierre K.W. Pang – Board of Medical Examiners
  • Alan R. Parker – Health Planning Council, Hawai’i County Subarea
  • Fereydoun Don Parsa – Board of Medical Examiners
  • Pauline Pavao – Community Council on Purchase of Health and Human Services
  • Melissa Teves Pavlicek – Board of Directors of the Aloha Tower Development Corporation
  • Thomas Phillips – Board of Private Detectives and Guards
  • Carolyn S. Pompilio – Board of Registration of the Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Sandra P. Quinsaat – Island Burial Council, Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Shackley F. Raffetto – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Trinidad Raval – Health Planning Council, Kaua’i County Subarea
  • John B. Ray – Island Burial Council, Island of Hawai’i
  • Leiana P. Robinson – Island Burial Council, Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Jean E. Rolles – Board of Governors for the Center of Cultural and Technical Interchange Between East and West
  • Mark F. Romoser – State Council on Developmental Disabilities
  • Denny R. Sadowski – Contractors License Board
  • Patrick S. Saka – Statewide Health Coordinating Council
  • Wayne A. Salas – Board of Certification of Operating Personnel in Wastewater Treatment Plants
  • Puongpun Sananikone – Board of Governors for the Center of Cultural and Technical Interchange Between East and West
  • Candace M. Sandal – Mental Health and Substance Abuse, Kaua’i Service Area Board; State Council on Mental Health
  • Henry Sasaki – State Boxing Commission of Hawai’i
  • Barbara J. Say – Island Burial Council, Islands of Kaua’i and Ni’ihau
  • Pauline Schick – State Council on Mental Health
  • Stanley Shiraki – Board of Trustees of the Employer-Union Health Benefits Trust Fund (EUTF)
  • Christopher P. Sibley – Health Planning Council, Windward Oahu Subarea
  • Gerry Silva – Cable Advisory Committee
  • Robert L. Simmons – Medical Advisory Board
  • Tyler Smith – Board of Directors of the Hawai’i Health Systems Corporation
  • Paul E. Smith – Board of Governors for the Center of Cultural and Technical Interchange Between East and West
  • Julie K. Smith – State Rehabilitation Council
  • Lloyd K. Sodetani – Advisory Board on Veterans’ Services
  • Glenn E. Sparks – Health Planning Council, Hawai’i County Subarea
  • Albert W. Stiglmeier – Board of Taxation Review, 4th Taxation District (Kaua’i)
  • Wayne Sunahara – State Council on Mental Health
  • Nicholas W. Teves Jr. – Contractors License Board
  • Travis O. Thompson – Board of Directors of the Housing and Community Development Corporation of Hawai’i (HCDCH)
  • Delroy M. Thompson – State Rehabilitation Council
  • Virginia G. Tompkins – State Rehabilitation Council
  • Elizabeth Ubay – Health Planning Council, Kaua’i County Subarea
  • Linda C. Uehara – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Robert Valencia Sr. – Board of Directors of the Hawai’i Health Systems Corporation
  • Brenda K. Viado – Mental Health and Substance Abuse, Kaua’i Service Area Board
  • Thomas B. Vincent – Contractors License Board
  • Alex B. Walter – Mental Health and Substance Abuse, Hawai’i Service Area Board
  • Joseph C. Wampler – Molokai Irrigation System Water Users Advisory Board
  • Casina K. Waterman – King Kamehameha Celebration Commission
  • Warren F. Wegesend Jr. – Hawai’i Community Development Authority (HCDA)
  • Carol P. Weir – Board of Taxation Review, 3rd Taxation District (Hawai’i)
  • Richard K. Wheeler – Molokai Irrigation System Water Users Advisory Board
  • Betsy R. Whitney – State Council on Developmental Disabilities
  • Janet M. Williams – Board of Pharmacy
  • Frances Q.F. Wong – Juvenile Justice State Advisory Council
  • Mark Yasuo Yabui – State Council on Developmental Disabilities
  • Mark H. Yamakawa – Statewide Health Coordinating Council
  • Sharon P. Yokote – State Council on Mental Health
  • Alvin M. Yoshimori – Merit Appeals Board
  • Edward H.W. Young – Board of Directors of the Hawai’i Strategic Development Corporation
  • Ann T. Zane – Board of Certification of Public Water System Operators
  • Thaxton – Island Burial Council, Islands of Kaua’i and Ni’ihau

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *